This short article is an excerpt from our FREE ice Cream organization Guide – CLICK here for to acquire our ice cream and frozen yogurt service ebook series instantly emailed to you!

“COST every SCOOP ANALYSIS”In general, parlor ice cream cream is pack in 3-gallon tubs. Edy’s, Breyer’s, Blue Bell and most premium localbrands come in 3 gallon, ring cans. A ballpark figure as much as cost is concerned is about $35/tub forpremium ice cream cream. Some carriers charge less for Vanilla, Chocolate and Strawberry and also a small morefor everything else.Figure $30 is a great average figure for premium ice cream cream. Girlfriend are supposed to acquire 55 four-ounce scoopsout of a 3-gallon tub. This works out to .55 cent per scoop. I choose to include 8 cents to the expense to cover waste,giveaways, etc. So to be looking in ~ .63 cent per scoop. Countless companies will try to manipulate these figuresin their finest interests, but I can tell you from experience that the $.63 per 4 oz scoop is pretty reliable.Add one more 7 cent for cup and spoon or the cone because that a total of .70 cents per scoop. Really doubtful the inreal life it functions out come be any type of less, also if you are paying a couple of bucks much less for the tub. Cheaper tubs usuallyhave much more air whipped in and also you productivity less, as such having the exact same or greater cost once it come downto it. Mine recommended sleeve is $2.50$3 come $3.50 isn’t out of the question, but might be as well much relying on the area. You are in this to makemoney, so carry out some competitive research study in her area and also make certain that you start off as high as themarket will seem to bear. Elevating prices later due to the fact that you establish you no charging sufficient is nevergood, so make sure you pay specific attention to her pricing strategy appropriate off the bat. The bulk ofnew service owners make the wrong of no pricing their products high enough. Don’t let this it is in you.A $2.50 retail renders the COGS (cost of goods sold) 28%. (.70/$2.50 = 28%). You also need to take into consideration thefact the your employees will certainly most probably over scoop, taking your really serving size to 5 or 6 ounces,impacting the cost of products sold number and also what your retail price come the customer should be (in otherwords, if your employees space serving more, you better be charging more).Thanks for reading this post!Neil WilliamsPresident – KeyWord Farm, LLCwww.rewildtv.com877-817-5716equipment


You are watching: How much is a tub of ice cream

*

The top supplier of ice Cream, Frozen Yogurt, Gelato and Italian ice Equipment

rewildtv.com, based in phibìc Carolina, is the largest online caterer of ice cream Cream and also Frozen Dessert devices serving customers people wide. Our emphasis is recommending the right devices for your specific concept.

See more: Calories In Kfc Mashed Potatoes With Gravy Nutrition Facts, Calories In Mashed Potatoes From Kfc

Unlike restaurant supply websites that market thousands that items, we limit our selection to ice cream related equipment. Our knowledgeable sales experts will no let you make the vital mistake of buying the dorn machines.